Montaj Makinaları

 

Tam ve Yarı Otomatik, PLC kontrollü Montaj ve Üretim Makinaları

Ürün Gruplarına Dön

Özel Makina İmalatı

Montaj makinaları, üretim sektörünün her alanında hizmet verecek şekilde tasarlanıp üretilebilmektedir.

Otomasyon istenen seviyede makineye eklenmektedir. Hem tam otomatik makineler, hem operatörle birlikte çalışan kolaboratif robotlu sistemler hem de büyük oranda manuel çalışan ancak istenen spesifikasyonları sağlayan makinalar yapılabilmektedir.

Sıkı geçme montaj sistemleri, kuvvet ve pozisyon kontrolleri, robotik ve kartezyen montaj makineleri ürünün gereksinimleri göz önüne alınarak tasarlanmakta, üretilmekte ve istenen lokasyonda devreye alınmaktadır.

Elektroservo, Hidrolik ve Pnomatik Presler ile
Sıkı Geçme Prosesleri

Sıkı geçme veya çakma operasyonları, mil ile delik arasında negatif yönlü çap farkları oluşturularak gerçekleştirilmektedir. Sıkı geçme işlemi olacak parçalar, delik ve mil toleranslarına uygun olarak 30-60mikron arasında bir negatif çap farkı oluşturulmaktadır. Bu da, işlem sonucunda milin delik içerisinde sabit şekilde montajlanmasını sağlar.

Eksenel yönde uygulanan kuvvet sonucunda mil ile delik arasındaki sürtünme kuvveti aşılarak milin, delik içerisine montajlanması sağlanır. Mil ve delik arasındaki sürtünme kuvveti, öncelikle mil ve delik arasındaki çap farkıdır. Bu fark sebebiyle radyal yönde milin çapını küçültmeye ve deliğin çapını büyütmeye sebep olan kuvvet oluşmaktadır, bu kuvvetin büyüklüğüne bağlı olarak çakmak için gereken kuvvet de artmaktadır. İkinci parametre ise, temas halindeki yüzeylerin malzemesi ve pürüzlülüğüdür. Parçaların ovallikleri de çakma kuvvetini etkileyen bir başka parametredir. Ayrıca çakma kuvvetini azaltmak için bir çok operasyonda kaydırıcılığı arttırmak amacıyla yağlama işlemi yapılmaktadır.

Çakma kuvvetinin büyüklüğüne bağlı olarak; pnömatik, hidrolik veya elektroservo pressler kullanılabilmektedir. Uygulamanın ihtiyacına göre, anlık konum ve mesafe grafikleri çıkarılabilir, operasyon belirlenen son konum veya kuvvete ulaşınca sonlandırılabilir. Elektroservo press cihazları kullanılması durumunda, bu değerler çok hassas bir şekilde ölçülebilmektedir, ayrıca sistem çok küçük milisaniyeler mertebesiyle durma veya hareket etmesi sağlanabilmektedir.

Pres makinaları, destek tiplerine bağlı olarak 4 kolonlu veya C pres şekilde imal edilebilmektedirler. C pres olması durumunda parça yükleme ve boşaltma işlemleri için daha geniş alan sağlanabilmektedir.

Burç Çakma Press İstasyonu, Elektroservo, hidrolik ve pnomatik pressler
Servo Pres Makinası İmalatı

Referanslarımız

Normtech_Akon_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Atiker_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Doktas_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_EgePen_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_EgePen_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Ford_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Atlantic_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Torun_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Uysal_MontajTestMakinaİmalatı
Normtech_Weg_MontajTestMakinaİmalatı

Bizimle İletişime Geçin

8 + 15 =